Brzdy přívěsu

Brzdy přívěsu

Bezpečnost především: brzdy přívěsu

Před každou cestou s přívěsem jistě zkontrolujete světelné zařízení a zajištění přívěsu na tažném zařízení, ale pravidelně byste měli kontrolovat také kola a brzdy. Pokud Váš přívěs váží více než 750 kg, bude mít vlastní brzdy sám. Je stanoveno, že přívěsy lze táhnout bez brzd pouze do maximální přípustné celkové hmotnosti 750 kg. Proč je to důležité? Především proto, že s rostoucí hmotností se mění brzdná dráha Vaší soupravy a přívěs při brzdění infikuje vozidlo zezadu. Při brzdění prakticky tlačí na tažné vozidlo, takže brzdy vozidla musí být účinnější. Současně se zvyšuje riziko vyjetí z přívěsu u těžkých přívěsů bez vlastní brzdy.

Nájezdová brzda

Pokud je tedy Váš přívěs těžší než 750 kg, je nutná takzvaná nájezdová brzda. Ta zabraňuje tomu, aby bylo vozidlo při brzdění tlačeno přívěsem, a funguje na jednoduchém mechanickém principu. Nájezdová brzda funguje následovně: Při brzdění vozidla jede přívěs po vozidle nebo po spojovacím zařízení přívěsu. Vzniklé síly vymrští páku, která následně uvolní brzdy přívěsu. Čím více Vaše vozidlo jako tažné vozidlo brzdí, tím více je přívěs brzděn nájezdovou brzdou a zatížení je rozloženo na obě brzdy.

Nouzové brzdění pomocí brzdného lana

Pokud by se přívěs uvolnil z kulové tyče, nájezdová brzda samozřejmě přestane fungovat. V takovém případě Vás při brzdění přívěsu ochrání vypínací lano. Uvolňovací lano musíte připevnit k části vozu, která je trvale instalována s vozidlem. Když se přívěs odpojí od tažného vozidla, tahem za vypínací lano se spustí nouzové brzdění a přívěs se zastaví. Proto byste měli vždy věnovat pozornost správnému použití vypínacího lana, protože je v případě nouze velmi důležité.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec